۱۲ اشتباه ویرانگر در سرمایه‌گذاری در بورس و بازارهای مالی

آگاهی از خطاهای رایج و ویرانگر در سرمایه‌گذاری در بورس، مهمترین بخش از یک برنامه موفق سرمایه گذاری است. بررسی تکرار خطاهای رایج نشان می‌دهد که بزرگترین دشمن این دسته از سرمایه گذاران خود آنها هستند.با تاپ تریدرز باشید تا رایج‌ترین خطاهای سرمایه‌گذاران را با هم بررسی کنیم

۱- خرید در بالاترین قیمت (گران خریدن)

نخستین اصل سرمایه‌گذاری خرید در پایین‌ترین قیمت و فروش در بالاترین قیمت ممکن است. پس چرا بعضی از افراد به عکس عمل می‌کنند؟ دلیل اصلی این است که افراد به عملکرد گذشته سهم نگاه می‌کنند. بسیاری از افراد روی دسته یا گونه‌ای از دارایی‌ها که طی یک یا دو سال گذشته عملکرد خوبی داشته‌اند، سرمایه‌گذاری می‌کنند و استدلالشان است که چون عملکرد دارایی مورد نظر در گذشته خوب بوده در آینده نیز خوب خواهد بود. اما این فرض کاملا اشتباه است. گران خریدن و ارزان فروختن شیوه افرادی است که برنامه مشخصی در ذهن ندارند و فقط به تحرکات بازار واکنش نشان می‌دهند. سرمایه‌گذاری این افراد به جای این که راهبردی باشد تاکتیکی است. عده دیگری که همیشه در معرض گران خریدن هستند افرادی هستند که موج خریداران بازار را دنبال می‌کنند. برخی از انواع سهام موجود در بازار در یک دوره کوتاه مد روز می‌شوند و بسیاری از سرمایه‌گذاران مبتدی را در اوج قیمت به سوی خود می‌کشند. همیشه سعی کنید به عملکرد آینده سرمایه‌گذاری مورد نظر خود نگاه کنید نه وضعیت آن در گذشته.

۲- فروش در پایین‌ترین قیمت (ارزان فروختن)

بسیاری از سرمایه‌گذاران تا زیانشان جبران نشود حاضر به فروش سهام خود نیستند. غرور این افراد اجازه نمی‌دهد که قبول کنند اشتباه کرده‌اند و سهامشان را به قیمت بالایی خریده‌اند. اما افراد باهوش واقعیت را می‌پذیرند و به سرعت جلوی ضرر بیشتر را می‌گیرند. به یاد داشته باشید که همه سرمایه‌گذاری‌ها هم به ارزش افزوده نمی‌رسند و حتی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هم همیشه در کار خود موفق نیستند. بهترین کار این است که هر چه زودتر جلوی ضرر بیشتر گرفته شود و منابع مورد نظر در سرمایه‌گذاری دیگری به جریان گذاشته شود.

۳- نداشتن برنامه مشخص برای سرمایه گذاری

سرمایه گذار باید از ابتدای کار برنامه مشخصی برای سرمایه گذاری خود در نظر بگیرد تا در آینده بتواند تصمیم‌های خود را در قالب همین برنامه شکل دهد. برای طراحی برنامه سرمایه‌گذاری توجه به چند عامل اصلی از جمله افق زمانی، میزان ریسک پذیری، میزان وجوه قابل سرمایه‌گذاری و میزان افزایش احتمالی سرمایه‌گذاری در آینده بسیار ضروری است. سرمایه گذار باید به دقت بداند چه کار می‌خواهد بکند و تا چه اندازه تحمل پذیرش نوسان‌های بازار را دارد.

۴- سرمایه‌گذاری بر روی یک سهم خاص به جای سبدی از انواع اوراق بهادار

سرمایه‌گذاری بر روی یک سهم خاص نسبت به سرمایه گذاری در یک شرکت سرمایه‌گذاری و یا صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، ریسک به مراتب بالاتری همراه خواهد داشت. سرمایه‌گذاران بهتر است بر روی سبد متنوعی از انواع اوراق بهادار و شیوه‌های متفاوت سرمایه‌گذاری متمرکز داشته شوند. در غیر اینصورت، در مقابل نوسان‌های یک نوع خاص از اوراق بهادار یا بخش خاصی از اقتصاد به شدت بی دفاع و آسیب پذیر خواهند بود. البته نباید مفهوم تنوع شرکتها و یا صندوقهای سرمایه‌گذاری را با تنوع سبد اوراق بهادار اشتباه گرفت. ممکن است شخصی در چند صندوق سرمایه‌گذاری مشارکت سرمایه‌گذاری کرده باشد اما متوجه نباشد که همه این صندوقها در چند صنعت مشابه و حتی بر روی چند گونه خاص از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرده‌اند. از سوی دیگر، باید به خاطر داشت که تنوع بیش از اندازه هم ممکن است باعث پرداخت کارمزد بیش از حد شود. در هر حال، بهترین شیوه ممکن، حفظ تعادل در کار سرمایه‌گذاری است و شاید بهترین ابزار آن هم استفاده از راهنماییهای یک شخص آگاه یا یک مشاور خبره باشد.

۵- سرمایه‌گذاری بر روی سهام به جای سرمایه‌گذاری بر روی شرکت

سرمایه‌گذاری قمار نیست و نباید مانند یک بازی برد و باخت با آن نگاه کرد. سرمایه‌گذاری پذیرش ریسک معقول با هدف تامین مالی یک بنگاه اقتصادی معین است. بنگاهی که به نظر سرمایه‌گذار این توانایی را دارد که در بلندمدت به رشد مثبتی دست یابد. برای رسیدن به این هدف، بهتر است دست به کار تحلیل ویژگی‌های بنیادی شرکت یا صنعت مورد نظر شوید و نه بررسی تغییرات روزانه قیمت سهام شرکت. خرید یک سهم تنها بر اساس هجوم بازار یا علاقه شخصی شما نسبت به محصولات تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط شرکت، بهترین راه برای دور ریختن پولتان است! به علاوه، لازم است گوشه چشمی هم به چگونگی رعایت مسایل مربوط به راهبری شرکتی در شرکت مورد نظرتان داشته باشید.

اخبار رسانه

۶- کافی دانستن اخبار رسانه‌ها

یکی دیگر از خطاهای رایج سرمایه‌گذاران مبتدی این است که به مطالعه و گوش کردن به اخبار رسانه‌های همگانی اکتفا می‌کنند و هیچ ارتباط حرفه‌ای با مشاوران کارکشته سرمایه‌گذاری ندارند. حتی زمانی که فکر می‌کنید به خبر دست اولی دست پیدا کرده‌اید و می‌توانید با استفاده از آن پرتفویتان را رونق بدهید، به یاد داشته باشید که همیشه با عده‌ای سرمایه‌گذار حرفه‌ای طرف هستید که هرکدام چندین نفر تحلیل‌گر خبره را به استخدام خود درآورده‌اند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای اطلاعات خود را از چندین منبع مستقل گردآوری می‌کنند و پیش از تصمیم گیری راجع به سرمایه‌گذاری مورد نظر خود اطلاعات موجود را به دقت تجزیه و تحلیل می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که اطلاعاتی که به دست شما رسیده کاملا دست اول است و شخص دیگری از آن خبر ندارد به شدت اشتباه می‌کنید. فراموش نکنید خبری که به گوش شما رسیده ممکن است به گوش دیگران هم رسیده باشد، پس همین اطلاعات ممکن است تا این لحظه تاثیر خود را بر روی قیمت‌ها گذاشته باشد.

خرید و فروش مکرر

۷- پرهیز از خرید و فروش‌های مکرر

هرچه کمتر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده خود را جابجا کنید در نهایت عایدی بیشتری نصیب‌تان می‌شود. مطالعه انجام شده توسط دو تن از استادان دانشگاه کالیفرنیا بر روی بیش از ۶۴هزار نفر سرمایه‌گذاران یک موسسه بزرگ کارگزاری، طی سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۶ نشان می‌دهد که این افراد بدون در نظر گرفتن هزینه معاملات ۷/۱۷ درصد سود سالانه حاصل از سرمایه‌گذاری داشته‌اند که این رقم به خودی خود ۶ درصد بالاتر از میانگین بازار سهام بوده است. اما هنگامی که هزینه معاملات محاسبه می‌شود، سود حاصل از سرمایه‌گذاری آنها به رقم ۳/۱۵ درصد در سال یا ۸/۱ درصد پایینتر از میانگین بازار نزول می‌کند. برای سرمایه‌گذاران مبتدی خرید و نگهداری سهم بهتر از خرید و فروش مکرر آن است.

۸- پرداخت بیش از اندازه هزینه و کارمزد

سرمایه‌گذاران باید پیش از گشایش حساب نزد کارگزار متوجه هزینه‌هایی که به عهده‌شان گذاشته می‌شود مانند هزینه‌های مدیریت پرتفوی و کارمزد معاملات باشند. به علاوه، میزان عایدی سرمایه‌گذاری باید با توجه به تمامی این گونه هزینه‌ها برآورد شود.

ریسک

۹- ناآگاهی از قدرت واقعی تحمل ریسک

اولین نکته‌ای که هرگز نباید فراموش کرد این است که سرمایه‌گذاری بدون ریسک وجود ندارد. با اندازه گیری تاثیر احتمالی مبلغ مشخصی از زیان مالی (برای مثال ۱۰۰۰۰ ریال) بر وضعیت کلی پرتفوی و روح و روان شخص می‌توان میزان اشتیاق او را به پذیرش ریسک تعیین کرد. به طور کلی، می‌توان گفت افرادی که برای اهداف بلند مدت برنامه‌ریزی می‌کنند و به انتظار درآمد بیشتری هستند، باید پذیرای ریسک بیشتری باشند. در هر حال، برای ارزیابی میزان ریسک‌پذیری خود لازم نیست منتظر کاهش ناگهانی کوتاه مدت ارزش دارایی‌هایتان باشید. همین امروز دست به کار شوید و سقف واقعی تحمل ریسک خود را مشخص کنید. در پایان این مطلب، گفتنی است که با وجود هشدارهای داده شده، به هیچ وجه نگرانی وجود ندارد و فقط با کمی تلاش و جدیت می‌توانید از این گونه خطاها دوری کنید و سرمایه‌گذاری مطمئنی را به انجام برسانید.

۱۰- سهل انگاری و بی توجهی

افراد به طور معمول به خاطر این که نمی‌دانند از کجا و چگونه سرمایه‌گذاری خود را شروع کنند، از آغاز کار طفره می‌روند یا بدلیل زیان سرمایه‌گذاری‌های قبلی یا رشد منفی بازارهای سهام، از سرمایه‌گذاری جدید سرباز میزنند. سرمایه‌گذار باید در هر وضعیتی به کار خود ادامه دهد و با توجه به شرایط بازار مورد نظر خود مطمئن شود.

Self Confidence

۱۱- اعتماد به نفس بیجا

بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان تصور میکنندکه از چگونگی فعالیت بازار سرمایه اطلاع دارند، در حالی که واقعیت چیز دیگری است. همانطور که جاش بیلینگز طنز نویس میگوید آنچه انسان نمیداند از وی احمق نمی‌سازد؛ بلکه آنچه تصور می‌کند می‌داند ولی در واقع نمی‌داند وی را به یک احمق تبدیل می‌کند. نتیجه این که، افراد اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند بدون اینکه دانش کافی درباره عواقب تصمیم‌هایشان داشته باشند. مثل این است که به جایی سفر کنید که قبلا هیچ‌گاه در آنجا نبوده‌اید، بدون اینکه نقشه یا مسیر یا راهنما با خود داشته باشید. نداشتن تحصیلات علمی در مسائل مالی، باعث شده که اکثر سرمایه‌گذاران تصمیمات خود را بر اساس دانش عام در جامعه اتخاذ کنند. این دانش همان ایده‌ها و نظرهایی است که آنقدر در بین مردم باقی مانده و پذیرفته شده‌اند که دیگر کسی در مورد آنها سوال نمی‌کند. متاسفانه اغلب آنچه به عنوان دانش عام در مورد سرمایه‌گذاری وجود دارد نادرست است. در نتیجه، سرمایه‌گذاران، تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که نتایج فاجعه‌باری به همراه دارد.

۱۲- انتظار نامعقول

همیشه در زمان وجود حباب قیمت‌ها در سطح بازار سرمایه‌گذارانی را می‌بینیم که صبر خود را از دست می‌دهند و ریسک بیش از اندازه‌ای را متحمل می‌شوند. داشتن دید بلند مدت نسبت به سرمایه‌گذاری انجام شده بسیار مهم است. سرمایه‌گذار نباید به عوامل بیرونی اجازه دهد تاثیر نامطلوبی بر روی تصمیم‌گیری او داشته باشند و باعث شوند او در زمان نامناسب استراتژی خود را تغییر دهد. همیشه می‌توان با مقایسه عملکرد پرتفوی مورد نظر با شاخص‌های پایه به انتظاری معقول دست یافت.

منبع
سایت فراچارت

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.