۱۰ فرمان جان مورفی برای معاملات حرفه‌ای

۱۰ فرمان جان مورفی برای معاملات حرفه‌ای

جان جی مورفی یک تحلیلگر بازار مالی آمریکا است و به عنوان پدر تجزیه و تحلیل فنی در بازار سرمایه شناخته می‌شود. او چندین کتاب را شامل تحلیل فنی بازارهای آتی به رشته تحریر درآورده که امروزه راهگشای بسیاری از معامله‌گران می‌باشد.

وی در آخرین کتابش، مهمترین اصول بصری بررسی و آنالیز حرفه‌ای را بیان می‌کند. بر اساس قواعد بنیادی روش جان مورفی، تشخیص روند بازار (صعودی یا نزولی) مهمتر از پیدا کردن دلایل این روند است.

با تاپ تریدرز همراه باشید

مهمترین قوانین معاملات حرفه‌ای را تحت عنوان ۱۰ فرمان جان مورفی در زیر مشاهده می‌کنید:

۱- روند بازار را ترسیم کنید.

۲- روند بازار را تشخیص دهید و در همان مسیر حرکت کنید.

۳- نقاط اوج و نزول آنرا پیدا کنید.

۴- بدانید تا کجا می‌توان عقب نشینی کرد.

۵- خطوط را ترسیم کنید.

۶- میانگین را دنبال کنید.

۷- چرخش‌ها (تغییرات) را فرا بگیرید.

۸- علائم هشدار دهنده را بشناسید.

۹- آیا این یک روند است یا خیر؟

۱۰- علائم تاثیر را بشناسید.

۱- روند بازار را ترسیم کنید

نمودارهای بلندمدت را بررسی کنید. بررسی نمودارهای هفتگی و ماهانه، سالهاست که رواج دارد. هر چه مقیاس نمودار بزرگتر باشد، میدان دید بازتر شده و دورنمای بهتری از وضعیت بازار در دراز مدت به دست می‌آید. پس از بررسی نمودارهای بلند مدت، به نمودارهای روزانه و کمتر از آن مراجعه کنید. نمای کوتاه مدت بازار ممکن است فریبنده باشد. حتی اگر می‌خواهید در مدت بسیار کوتاهی معامله انجام دهید، بهتر است همانگونه عمل کنید که گوبا وارد یک روند متوسط یا بسیار طولانی شده‌اید.

۲- روند بازار را تشخیص دهید و در همان مسیر حرکت کنید

روند بازار را تشخیص دهید و آنرا دنبال کنسد. روند بازار به صورتهای مختلف است: بلند مدت، متوسط و کوتاه مدت. ابتدا تصمیم بگیرید که کدام یک را برای کار انتخاب می‌کنید. سپس نمودار مناسب را انتخاب نمایید. مراقب باشید که همیشه در جهت روندبازار حرکت کنید. اگر روند رو به پایین است dips بخرید و اگر رو به بالاست rallies را بفروشید. 

اگر روند متوسط را انتخاب کرده‌اید، از نمودارهای هفتگی و روزانه استفاده کنید و اگر معاملات روزانه را انتخاب کرده‌اید، از نمودارهای روزانه و کمتر از آن (میان روزانه) استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که در هر صورت روند بازار را به وسیله نمودارهای بلند مدت تشخیص دهید، سپس برای زمانبندی از نمودارهای کوتاه مدت استفاده نمایید. 

حمایت و مقاومت

۳- نقاط اوج و نزول را پیدا کنید

سطوح حمایت (Support) و مقاومت (Resistance) را پیدا کنید. بهترین محل خرید، نزدیک سطوح حمایت است. این حمایت معمولا خود، نزول انفعالی پیشین بوده است. بهترین محل برای فروش، نزدیک سطوح مقاومت است. این مقاومت معمولا خود، قله بوده است. پس از اینکه قله شکسته شد، در عقب نشینی بعدی، یک حمایت اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، اوج سابق تبدیل به نزول جدید می‌شود. به همین صورت وقتی سطح حمایت شکسته شد، شرایط برای فروش بعدی مهیا می‌شود و در نتیجه نزول سابق به اوج جدید تبدیل می‌شود.

۴- بدانید تا کجا می‌توان عقب نشینی کرد

درصد عقب‌گرد را بسنجید. معمولا اصلاحات بازار ( پایین یا بالا) بخش اعظم روند سابق را بازمیگردد. شما می‌توانید اصلاحات موجود در روند کنونی را بر حسب درصد بسنجید. ۵۰ درصد عقب گرد در یکی از روندهای پیشین، رایج‌ترین حالت است. حداقل عقب گرد معمولا یک سوم روند پیشین است و حداکثر عقب گرد معمولا دوسوم است. عقب گردهای فیبوناچی (۳۶٪ و ۶۲٪) نیز ارزش بررسی دارند. بنا براین در طول یک عقب نشینی و یک روند صعودی نخستین امتیازات خرید حدود ۳۳ تا ۳۸ درصد محدوده عقب گرد است.

۵- خطوط را ترسیم کنید

خطوط روند را ترسیم کنید. خطوط روند از آسانترین و موثرترین ابزار رسم نمودار است. تمام آنچه که لازم دارید فقط یک خط کش است و دو نقطه بر روی نمودار. خطوط روند صعودی در امتداد دو نزول متوالی و خطوط روند نزولی در امتداد دو قله متوالی کشیده می‌شوند. قیمتها اغلب پیش از ادامه روند خود، به خطوط روند باز می‌گردند. شکستن خط روند معمولا نشان دهنده یک تغییر در روند است.

moving average

۶- میانگین را دنبال کنید

میانگین‌های متغیر علائم خرید و فروش هوشمند را فراهم می‌کنند و به شما می‌گویند که ‌آیا روند کنونی هنوز در حال تغییر است یا خیر و نیز به شما کمک می‌کنند یک تغییر روند را تشخیص دهید. اما از قبل به شما نمی‌گویند که یک تغییر روند حتمی و قریب الوقوع است. استفاده از یک نمودار ترکیبی در میانگین متغیر رایجترین و محبوبترین راه تشخیص علائم معامله است. بعضی از محبوب‌ترین روشهای ترکیبی عبارتند از: میانگین‌های متغیر ۴ و ۹ روزه، ۹ و ۱۸ روزه، ۵ و ۲۰ روزه. علائم موقعی نمایان می‌شوند که خط میانگین کوتاهتر، خط بلندتر را قطع کند. تقاطع قیمتها بالا و پایین یک میانگین متغیر ۴۰ روزه نیز، علائم معامله خوبی را فراهم می‌کند. از آنجا که خطوط روند میانگین متغیر از روند اندیکاتورهای Trend-following هستند، به خوبی در یک Trending market به کار می‌آیند.

۷- چرخش (تغییرات) را فرا بگیرید

اوسیلاتور را دنبال کنید. اوسیلاتورها کمک می‌کنند تا بازارهای پیش خرید و فروش را بشناسید. در حالی که میانگین‌های متحرک ثبوت تغییر روند بازار را نشان می‌دهند، اوسیلاتورها اغلب کمک می‌کنند تا زودتر به ما هشدار دهند که بازار بیش از حد صعود یا نزول داشته و به زودی کاملا دگرگون خواهد شد. محبوب‌ترین اوسیلاتورها عبارتند از: RSI و Stochastic که هر دو در مقیاس صفر تا صد کار می‌کنند. RSI بیش ۷۰ درصد را پیش خرید و کمتر از ۳۰ درصد را پیش فروش نشان می‌دهد، در حالیکه این مقادیر برای Stochastic ۸۰ و ۲۰ است. بیشتر معامله‌گران برای Stochastic از ۱۴ روز یا هفته و برای RSI از ۹ یا ۱۴ روز یا هفته استفاده می‌کنند. واگرایی اوسیلاتور اغلب هشداری است برای چرخش (تغییر) بازار. این ابزارها در یک محدوده معاملات بازار به نحوی به کار می‌آیند. می‌توان از علائم هفتگی به عنوان فیلتری برای علائم روزانه استفاده کرد و علائم روزانه را نیز می‌توان به عنوان فیلتری برای نمودارهای «میان روزانه» بکار برد.

macd

۸- علائم هشداردهنده را بشناسید

از MACD استفاده کنید. اندیکاتور MACD (تهیه شده توسط جرالدایل) سیستم متقاطع میانگین متغیر را با عناصر پیش خرید/پیش فروش یک اسیلاتور ترکیب می‌کند. یک علامت خرید هنگامی اتفاق می‌افتد که خط سریعتر از بالای خط کندتر عبور کند و هر دو خط زیر صفر باشند. یک علامت فروش نیز هنگامی اتفاق می‌افتد که خط سریعتر از زیر خط کندتر و از بالای خط صفر عبور کند. علائم هفتگی نسبت به علائم روزانه ارجحیت دارند. یک هیستوگرام MACD تفاوت بین دو خط را نشان می‌دهد و تغییر روند را از قبل هشدار می‌دهد. دلیل آنکه آنرا هیستوگرام می‌نامند اینست که از خطوط عمودی برای نشان دادن تفاوت بین دو خط بر روس نمودار استفاده می‌شود. 

۹- آیا این یک روند است یا خیر؟

از ADX استفاده کنید. خط ADX کمک می‌کند که تشخیص دهید که بازار در وضعیت روند است یا معامله و نیز درجه روند یا جهت بازار را اندازه‌گیری می‌کند. یک خط ADX صعودی نشان دهنده وجود یک روز قوی است و یک خط ADX نزولی نشان دهنده وجود یک بازار معامله و فقدان یک روند است. یک خط ADX صعودی مشابه میانگین‌های متغیر و یک خط ADX نزولی مشابه اسیلاتورهاست. با ترسیم جهت خط ADX، معامله‌گر می‌تواند بهترین شیوه معامله و بهترین اندیکاتورهایی را که مناسب شرایط جاری بازار است انتخاب کند.

۱۰- علائم را بشناسید

به ولوم و سود باز توجه کنید. ولوم و سود باز اندیکاتورهای تایید کننده مهم در بازارهای روشمند هستند. ولوم بر قیمت ارجحیت دارد. مراقب باشید که ولوم سنگین در مسیر روند جاری قرار گیرد. در یک روند صعودی، ولوم سنگین‌تر باید در روزهای بالایی دیده شود. افزایش سود باز نشان می‌دهد که پول تازه‌ای از روند جاری حمایت می‌کند و کاهش سود باز اغلب هشدار می‌دهد که روند رو به اتمام است. یکی روند صعودی با قیمت پایدار باید با افزایش ولوم و سود باز همراه باشد.

و در آخر ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بررسی فنی، یک مهارت است که با تجربه و مطالعه پیشرفت می‌کند. همواره دانشجو باشید و به دنبال یادگیری.